Student Clubs

PRIMARY SCHOOL CLUBS

Club Name

Timing

Grades

Teachers

Dance Club Thursday, 2:10-3:10 PM 3 to 5

Ms. Nirupama, Ms.Taruna, Ms.Marina, Ms.Erika

Arts & Craft Club

Thursday, 2:10-3:10 PM 3 to 5 Ms.Miranti, Mr.Yohanes, Ms.Widi A.

Basketball Club

Thursday, 2:10-3:10 PM 3 to 5 Mr. Jerald , Mr.Gun Gun

CAS Club

Thursday, 2:10-3:10 PM 3 to 5 Ms. Angela, Ms.Shalaza, Ms.Barkha

Computer Club

Thursday, 2:10-3:10 PM 3 to 5 Ms. Elfa , Mr.Amar

Cricket Club

Thursday, 2:10-3:10 PM 3 to 5 Mr. Mohit, Mr.Josephus

Drama Club

Thursday, 2:10-3:10 PM 3 to 5 Ms.Natasha, Ms.Mary J., Ms.Rachna B., Ms.Ida

Home Makers Club

Thursday, 2:10-3:10 PM 3 to 5 Ms.Rekha, Ms.Jegadamba, Ms.Krishna, Ms.Ayu, Ms.Shandilya

Indoor Games Club

Thursday, 2:10-3:10 PM 3 to 5 Ms.Danmati, Ms.Lathika, Ms.Libi, Ms.Havila, Ms.Barbara G.

Inventor’s Club

Thursday, 2:10-3:10 PM 3 to 5 Ms.Carmen, Ms.Neelam

Mandarin Cultural Club

Thursday, 2:10-3:10 PM 3 to 5 Mr.Stefanus, Ms.Nina, Ms.Susanti

Marching Band Club

Thursday, 2:10-3:10 PM 3 to 5 Ms.Rita, Ms.Novilla, Ms.Eva F., Ms.Dianna

Soccer Club

Thursday, 2:10-3:10 PM 3 to 5 Mr. Imran , Mr.harris

Arts & Craft Club

Thursday, 2:10-3:10PM 1 and 2 Ms.Atik, Mr.Tangguh, Ms.Sinta

CAS Club

Thursday, 2:10-3:10 PM 1 and 2 Ms.Shalini.M, Ms.Namrata, Ms.Lustyana

Computer Club

Thursday, 2:10-3:10 PM 1 and 2 Ms. Redni, Ms. Netty

Dance Club

Thursday, 2:10-3:10 PM 1 and 2 Ms. Panca, Ms. Sofie , Ms.Lucy, Ms.Johana

Drama

Thursday, 2:10-3:10 PM 1 and 2 Ms.Annie, Ms.Nivedita, Ms.Ira, Ms.Freya

Home Makers

Thursday, 2:10-3:10 PM 1 and 2 Ms.Cabrini, Ms.Mary C., Ms.Sri, Ms.Preeti, Ms.Rosy Johnson

Indoor Games

Thursday, 2:10-3:10 PM 1 and 2 Ms.Preema, Ms.praveen, Ms.Dwi Endah, Ms.Ratariski

Inventor’s Club

Thursday, 2:10-3:10 PM 1 and 2 Ms.Leena .T, Ms.Neny

Marching Band

Thursday, 2:10-3:10 PM 1 and 2 Ms.Rita, Ms.Novilia, Ms.Eva F.

Martial Art Club

Thursday, 2:10-3:10 PM 1 and 2 Ms. Archana , Ms.Nameeta, Ms.Lysbeth

Music Club

Thursday, 2:10-3:10 PM 1 and 2 Mr.Asep, Ms.Rina, Ms.Theresia

Music

Thursday, 2:10-3:10 PM 3 to 5 Ms.Rina, Ms.Theresia, Mr.Asep

Mandarin Cultural

Thursday, 2:10-3:10 PM 6 to 8 Ms.Shufen, Mr.Djiman

Art & Craft

Thursday, 11:00 – 12:00 Pre School Mr.Tangguh, Ms.Atik, Ms.Ida

Dance

Thursday, 11:00 – 12:00 Pre School Ms.Jyoti Mahesh, Ms.Rasheda Ms.Titis

Drama

Thursday, 11:00 – 12:00 Pre School Ms.Sandhya.N, Ms.Jyoti.C, Ms.Rini

Music

Thursday, 11:00 – 12:00 Pre School Mr.Asep, Ms.Seema V.K.,Ms.Dina

Taekwondo

Thursday, 11:00 – 12:00 Pre School Ms.Mareena, Ms.Indah, Ms.Erfina

 

MIDDLE SCHOOL CLUBS

Club Name

Timing

Grades

Teachers

Arts & Crafts Club

Friday, 2:10 – 3:10 6 to 8 Mr.Aryo, Mr.Nur Adityas, Mr.Bagus, & Ms.Nita

Band

Friday, 2:10-3:10 PM 6 to 8 Mr.Dede, Ms.Efa, Mr.Agung, Ms.Yeyen, Ms.Evarina

Basketball Club

Friday, 2:10 – 3:10 PM 6 to 8 Mr.Jerald

Book Appreciation Club

Friday, 2:10-3:10 PM 6 to 8 Ms.Sweta, Ms.Reetu, Ms.Nirmala

Bowling & Billiards Club

Friday, 2:10 – 3:10 PM 6 to 8 Mr.Alex, Ms.Flordeliza & Mr.Darmawan

CAS Club

Friday, 2:10 – 3:10 PM 6 to 8 Ms.Deepali Jain, Ms.Meena & Ms.Nilima

Choir & Orchestra Club

Friday, 2:10 – 3:10 PM 6 to 8 Ms.Ammeta, Mr.David, &Ms.Melliani

Cricket Club

Friday, 2:10 – 3:10 PM 6 to 8 Mr.Negi, & Mr.Manjunath

Design Technology Club

Friday, 2:10 – 3:10 PM 6 to 8 Mr.Vinu , Mr.Tunggal

Elocution Club

Friday, 2:10-3:10 PM 6 to 8 Ms.Priti Rani, Ms.Rinky Lal

Film Appreciation Club

Friday, 2:10-3:10 PM 6 to 8 Ms.Jaya Sharma, Ms.Gurpreet

Home Makers Club

Friday, 2:10 – 3:10 PM 6 to 8 Ms.Kamal, & Ms.Nita

Ice Skating

Saturday 6 to 8 Ms.Winnie, Ms.Flordeliza

Needle Works

Friday, 2:10-3:10 PM 6 to 8 Ms.Saraswathi, Ms.Nilambari, Ms.Lakshmi, Ms.Maya

Salsa Club & Aerobic

Friday, 2:10-3:10 PM 6 to 8 Ms.Monty, Ms.Noor

Science Club

Friday, 2:10 – 3:10 PM 6 to 8 Ms.Sonia , Mr.Bharath

Soccer Club

Friday, 2:10 – 3:10 PM 6 to 8 Mr.Philip, Mr.Harris

Swimming Club

Saturday 6 to 8 Ms.Erika, Ms.Trada, Ms.Lucy